Фото без опису Малярія (болотна гарячка, пропасниця)– небезпечне для життя паразитарне захворювання, збудником якого є найпростіші  організми з роду  плазмодіїв і яке характеризується циклічним, рецидивуючим перебігом з періодичними нападами лихоманки і трансмісивним шляхом передачі. Малярія зустрічається в основному в тропічних країнах. Джерело інфекції – хвора людина або гаметоносій. Заражається людина зазвичай через укус інфікованих самиць комарів роду Anopheles, також  зараження можливе через переливання крові  та застосуванні  забруднених кров’ю голок  для ін’єкцій і шприців. Малярія не передається від людини до людини.  У країнах з помірним кліматом малярія має чітку сезонність, яка співпадає з періодом активності комара роду Anopheles, це – літо, осінь. У країнах з тропічним кліматом сезонність при малярії відсутня,   зараження можливе протягом всього року. В Україні реєструється, головним чином, завізна малярія, тобто хвороба, якою заражаються у неблагополучних з малярії країнах Африки, Азії, Південної  та Північної Америки, південних країн СНД (Таджикістан, Азербайджан та ін.),  і  завозять в нашу державу іноземці та громадяни України та членів їх сімей,  які в зв’язку з воєнним станом виїхали закордон. Найчастіша завізна малярія виявляється у пілотів, моряків, бізнесменів, туристів, фахівців, які за контрактом працюють у тропічних країнах тощо.         

           Перші симптоми хвороби зазвичай розвиваються  протягом 10-15 днів після укусу інфікованого комара,  можуть бути легкими, і на цьому  етапі важко діагностувати малярію, оскільки можна її сплутати з іншими  хворобами, що супроводжуються лихоманкою. Найбільш поширеними ранніми симптомами  малярії є лихоманка, сильне потовиділення, головний біль та озноб, біль у м’язах, швидка втомлюваність. Можуть виникати порушення травлення: нудота, блювання, діарея. Тому, якщо такі симптоми з’явились, а ви відвідували напередодні ендемічні з малярії країни, негайно повідомте про це своєму лікарю. Лікування необхідно розпочати протягом перших 24 годин після проявів симптомів, інакше малярія може розвинутися у тяжке захворювання з ураженням нирок, печінки, легенів, мозку й призвести до смерті. Вчасне лікування малярії, що  перебігає легко, може попередити погіршення симптомів, тяжку форму захворювання та летальні випадки.

            Малярії можна запобігти, уникаючи укусів комарів (одяг, який прикриває тіло, репеленти, антимоскітні сітки), а також за допомогою лікарських препаратів. Якщо ви плануєте подорож, то за 4-6 тижнів до поїздки до ендемічної  з малярії країни, зверніться до свого лікаря, який призначить вам протималярійні ліки. Прийом препаратів хіміопрофілактики необхідно розпочати за декілька тижнів до поїздки і продовжувати протягом усього періоду перебування за кордоном.   

У жодному разі не займайтеся самолікуванням! Бережіть себе і своїх близьких!

 

Завідувач Фастівського підрозділу

Фастівської районної філії

ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ»,

лікар-епідеміолог  Віра ТКАЧЕНКО