Церква Покровська

смт Кожанка

Фото без описуПам’ятка архітектури Покровська церква побудована в 1758 році.                             

               Як свідчить легенда, церкву допомогали будувати гайдамаки. Коли селом проходили війська Швачки, селяни Кожанки розпочинали будівництво церкви на місці зруйнованої, але їм важко було доставляти будівельні матеріали. Тож, за вказівкою Швачки, гайдамаки дали селянам грошей і допомогли будувати церкву. Фото без опису

 

Церква розташована в центрі селища. Побудована з дерева, на кам’яному фундаменті; покрівля – оцинковане залізо.

 

 

 

 

 

 

 


Церква Іоанно Златоустівська

село Півні

 

Фото без опису

Іоанно Златоустівська церква розташовується в самому центрі с. Півні Кожанської територіальної громади, на невеликому пагорбі. Храм був побудований на місці старої церкви в середині XIX ст. Будівля храму дерев'яна, має кам'яну основу. Форми споруди правильні і гармонійні, вони додають витонченості силуету храму. Дивує архітектура церкви, яка представлена в класичному стилі. Таке рішення у той час було «привілеєм» кам'яних храмів. Церква хрестова в плані, п'ятизрубова, одноголова. Над нефом знаходиться восьмигранний барабан, який вінчає гранований купол з главкою. Усередині збереглися фрагменти тематичного розпису XIX ст. Із заходу до храму прибудована двох'ярусна дзвіниця з куполом і шпилем. Сьогодні дерево вже потемніло від часу, залишки фарби видно лише на вікнах, дверях і колонах. Проте Златоустівську церкву це анітрохи не псує, а навпаки – додає їй ще більше загадковості і таємничості.


Церква Михайлівська

село Пилипівка

 Фото без описуПам’яткка архітектури Михайлівська церква побудована в 1836 році.

За легендами, церкву почав будувати полк декабристів, який був розквартирований у селі Триліси. Потім допомогала з будівництвом графиня Браницька.

У церкві був дуже цінний іконостас. Фрески виконували учні знаменитого художника Врубеля.

Церква кам’яна (товщина стін 1м 8см). Змурована на яєчних жовтках. Виконана в класичному стилі в вигляді римських базилік.

 

 

 

 


Фото без опису


Пам’ятник декабристам

село Триліси

Фото без описуВ 1825 році в с. Триліси була розквартирована 5-та рота Чернігівського полку. 29 грудня основні сили прибули в Триліси щоб з’єднавшись з 5-ою ротою вирушити до села Ковалівка для об’єднання з іншими ротами полку.  Та 3 січня 1826 року царські війська розгромили Чернігівський полк на шляху між селами Бертники і Ковалівка.

Керівників повстання С.І. Муравйова-Апостола і М.П. Бестужева-Рюміна заарештували. Над рештою офіцерів і солдатів була вчинена розправа на центральному майдані в Трилісах. Тут загинув брат Сергія Муравйова-Апостола —  Іполит, офіцери М. Шепилло, А. Кузьмін, солдати І. Якусов, М. Юрін, Ю. Юрін,      С. Іванов, І. Єпіфанов, С. Михайлов. Близько 20 чоловік було поранено, 865 взято в полон. Всіх загиблих поховано в братській могилі.